wróć strona główna
           
Jan Paweł II o dzieciach i młodzieży

“Przybyliśmy oddać mu pokłon” – zapisane w Ewangelii słowa Trzech Króli stanowią hasło tegorocznego, światowego Dnia Młodzieży w Kolonii. Odmawiając w południe Anioł Pański Jan Paweł II wezwał młodzież by duchowo się do tego spotkania przygotowała. Ujął się również za brutalnie wykorzystywanymi dziećmi.

„Zapraszam młodzież niemiecką oraz ich rówieśników z całego świata by rozpoczęli proces duchowego przygotowania na to ważne spotkanie, aby w Chrystusie, tak jak Trzej Królowie, zdołali odkryć oblicze Boga – mówił Jan Paweł II. Dodał, że w uroczystość Objawienia Pańskiego przypada Dzień Dziecięctwa Misyjnego. Papież przypomniał, że także dzieci mają własne miejsce w ewangelizacji świata. Ich modlitwy przyczyniają się do jego zbawienia i poprawy.

„Ponawiając modlitwę za najmłodsze ofiary kataklizmu w Azji, nie zapominam o dzieciach, które padają ofiarą głodu i chorób, wojny i terroryzmu, o dzieciach porwanych, zaginionych, wykorzystywanych w haniebnych formach handlu. Z uznaniem myślę o wszystkich, którzy angażują się w obronę najmłodszych, zwłaszcza o Papieskim Dziele Dziecięctwa Misyjnego”.

Papież złożył świąteczne życzenia wiernym Kościołów Wschodnich, obchodzącym w tych dniach Boże Narodzenie. Pozdrowił także uczestników folklorystycznego korowodu „Viva la Befana” – Niech żyje Befana, w tym roku inspirowanego tradycjami okolic nadmorskiej miejscowości Fiumicino. Pochód organizowany po raz XX przygotowano nadzwyczaj starannie. Od Zamku Anioła na Plac świętego Piotra przemaszerowało półtora tysiąca osób, z czego 250 tworzyło żywą szopkę. Nie brakło oddziału kawalerzystów, a dobre wróżki – Befany, które dziś właśnie – zgodnie z włoską tradycją – obdarowują dzieci prezentami, przejechały na wymyślnych konstrukcjach z różnych epok – od welocypedu, poprzez kolosalnych rozmiarów samobieżny motocykl i trzy limuzyny, aż po prom kosmiczny.

(Radio Vat.)